Kombi Bakımı

Kombi Bakımı

Kombi bakım

Uzmanların sürekli açıklama yaptığı ve mutlaka yılda bir kez yapılması gerektiğini defalarca belirttiği halde en fazla ihmal edilen konuların başında kombi bakımı gelmektedir. Kimi zaman gereksiz görüldüğü ve kimi zaman ekonomik nedenler ileri sürülerek ihmal edilen bu konu, hem maddi hem manevi açıdan oldukça büyük önem taşımaktadır.

Yıllık Kombi Bakımının Faydaları Nelerdir?

1.     Olası arızaların daha önceden fark edilmesini sağlayarak, önlem almanızı sağlar. Bozuk bir parça zaman içinde, diğer parçalara da hasar vermekte veya görevini yerine getirmesinin önüne geçmektedir. Tek parçalık bir hasarın giderilmesiyle diğer parçalarda oluşabilecek arızaların önüne geçilmekte ve maliyet düşürülebilmektedir. Buna mukabil o an çalışmaya devam ettiği için arızalı olduğunu fark etmediğiniz bir parçanın yakın gelecekte size sorun çıkaracağını baştan bilmenize ve buna göre önlem alabilmenize olanak sağlamaktadır.

2.     Bakımı zamanında yapılmış kombiler, yakıt maliyetini düşürmektedir. Önemsenmemiş veya bakımı ötelenmiş cihazlar, yakıtı tam olarak kullanamadığı için çiğ gaz olarak dışarı atmakta ve dolayısıyla faturalarınıza ciddi yansımaları olabilmektedir.

3.     Bakımı yapılmış kombilerde gaz kaçağı gibi riskler düşürülmektedir. Cihazda veya bağlantılarında bir kaçak olduğunda, bakıma gelen teknik servis bunu gidermekte ve sizin can ve mal güvenliğinizi korumanıza yardımcı olmaktadır.

4.     Yalnızca sıfır cihazlarda değil, tüm kombi çeşitlerinde bakımları zamanında yaptırmak cihaz ömrünü uzatmaktadır. Her geçen yıl daha da pahalanan beyaz eşyalarda var olanı korumak, olası maliyetlerin önüne geçecektir.

Periyodik Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

1.     Öncelikle cihazın kapağı vidalarından ayrılmakta ve çıkarılmaktadır. Bu sırada kapak temizliği yapılır.

2.     Yanma odası ismi verilen bölme zaman içinde tozlanmaktadır. Bu alanın temizlenmesi yapılmakta ve cihazın gelen yakıtı doğru şekilde yakabilmesinin önü açılmaktadır. Kombinin içindeki toz ve kurumlar temizlenmekte, dolayısıyla tesisat suyunun kirlenerek verimin düşmesinin de önüne geçilmektedir.

3.     Kombinin en önemli parçalarından biri olan fanın bakım ve temizliği yapılmalıdır. Bu sırada fanda bir arıza olup olmadığı tespit edilir ve birdenbire ortaya çıkan arıza durumlarının önüne geçilir. Tıpkı nefes alamayan bir insanın yaşamayacağı gibi, hava sirkülasyonu sağlanamayan bir kombi de çalışmaya devam edemeyecektir.

4.     İster hermatik ister bacalı kombi kullanıyor olun, baca temizliği mutlaka yapılmalı, dirseklerde her hangi bir problem olup olmadığı tespit edilmelidir. Kombi bacasının çıkması durumunda herhangi bir hata almamanız mümkündür fakat atık gaz odanın içine dolmakta ve hissedilemezse büyük zararlar doğurmaktadır.

5.     Tesisat suyu kirlendikçe kombinin bağlantı noktasındaki filtrede tıkanmalar meydana gelmektedir. Suyun akışını engelleyen bu tıkanıklık, kombinin daha fazla efor sarf etmesine ve dolayısıyla daha fazla yorularak ömrünün kısalmasına sebep olmaktadır. Kombi bakımı sırasında bu filtreler sökülür ve fırçalanarak tıkanıklıklarının giderilmesi sağlanır.

Kombi Bakımı Yaptırmanın Belirli Bir Dönemi Var Mıdır?

Yılda bir kere yapılmalıdır diye üstüne basa basa vurgulanan kombi bakımı için belirli bir dönem bulunmamaktadır. Fakat kombinin daha fazla çalıştırıldığı kış mevsimi gelmeden yapılması yararınıza olacaktır. Kullanıcıların çoğu kez yanlış anladığı kombi bakımı, arıza çözüm değil arızanın oluşmasının önüne geçme işlemidir. Gerekli şartlar oluştuğunda hangi mevsim olduğuna bakılmaksınız bu bakım hizmeti alınmalıdır. Yapılacak işlemler çok uzun bir zaman dilimini kapsamayacağı için, isterse en soğuk kış günlerinden birinde olsun, peteklerdeki sıcaklık soğumadan halledilmiş olacaktır.

Kombi Bakımı Hizmeti Alınacak Firmanın Önemi Nedir?

Bazen fiyatı daha uygun olduğu için kullanıcılar firma araştırması yapmadan hizmet satın almayı onaylayabilmektedir. Fakat kurumsal bir firmayla çalıştığınız takdirde bedel olarak kısmi bir farklılık ödeseniz bile, işlem sonrasında karşılaşabileceğiniz olumsuzluklara karşı muhatap bulabilirsiniz. Bu firmalar işinde uzman kişilerle çalıştığı için cihazınıza veya size herhangi bir zarar vermeyecek, dolayısıyla maddi ve manevi güven içinde olmanızı sağlayacaktır.

Konya Kombi Servisi İçin Hemen Bize Ulaşın.


Bir Profesyonel İle Çalışmak İstermisiniz ?

Alanında uzman personel kadromuz, uzun yıllar sektör tecrübesi ve dahası için...

Hemen Bize Ulaşın.