Doğalgaz Tesisat Döşeme

Doğalgaz Tesisat Döşeme

Doğalgaz tesisat

Sadece yeni yapılan binalarda değil, eski yapı olan fakat doğalgaz alınmayan binalarda doğalgaz tesisatı yaptırma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Can ve mal güvenliğini riske etmeden uygun fiyatlarla çalışan bir kurum arayışı ise neredeyse zorunlu hale gelmektedir. Günümüz şartlarında geçinmek bile bir hayli zorlaşmışken, olmazsa olmaz niteliğindeki doğalgazı edinebilmek için bütçe ayırmak daha da zor hale gelmektedir. Daha sonrasında pişman olmak ve bütün masrafı tekrarlamaktansa, kabul edilebilir fiyatlarla çalışan bir firma ile çalışmak daha doğru bir karar olacaktır.

Doğalgaz tesisatı nedir?

Doğalgaz tesisatı denildiğinde akla ilk gelen plastik boruların döşenmesi olsa da, aslında siyah boruların döşenme işlemidir. Sayaçtan kombiye gelene kadar döşenmesi gereken ve binanın yapısına göre çok uzun veya çok kısa olan bu hattı çektirmek ilk adımdır. Sıvı haldeki gazın, hava ile temas etmeden cihazınıza kadar gelmesi ve sağlıklı bir şekilde kullanabilmeniz buna bağlıdır.

Doğalgaz tesisatı kaça ayrılır?

Doğalgaz tesisatı kolon ve iç hat olmak üzere ikiye ayrılır. Kolon hattı; doğalgaz kutusundan sayaçlara kadar döşenen, gerekli kısımlarda yer altından döşenen, sonrasında bina duvarından devam eden hatta denilmektedir. İç hat ise; sayaçtan kombi ve ocağa gelene kadar ki kısma verilen isimdir.

Kolon hattı çekilirken nelere dikkat edilir?

Doğalgaz kutusu ile duvar arasında mesafe varsa hat mutlaka torak altından çekilmelidir. Günümüzde doğalgaz ekipleri bu konu üzerinde hassasiyetle durmalarına rağmen, bazı firmalar işin maliyetini düşürmek amacıyla usulsüzlükler yapabilmektedir. İşlem sırasında çalışanların yanında olmakta işi bilmediğinizde bir yarar sağlamayacaktır. Bu sebeple güvenilirliğini kanıtlamış firmalarla çalışmak yararınıza olacaktır.

Hattın çekildiği alan göze güzel gelmeli ve bunun için en uygun alan seçilmelidir. Ev içi tesisat gerektiğinde değiştirilebilirken, kolon hattını değiştirmek neredeyse imkansız olduğu için doğru karar verilmeli ve buna uygun davranılmalıdır.

İç tesisat çekilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Değiştirilmesi veya yeniden düzenlenmesi hem zaman hem bütçe maliyetleri yüzünden oldukça zahmetli olan iç tesisat çekilirken oldukça dikkat edilmelidir. Plan mevzuata uygun olsa bile görsel olarak veya mimari açıdan uygun değilse müşteriyi memnun etmeyecektir.  Bu sebeple dikkat edilecekler başlıklar halinde kısaca şunlardır.

1.     Ocak için çekilecek hat kullanışlı olmak zorundadır. Sürekli kullanılan bir alan olduğu için, yağ ve yemek sıçramakta ve sürekli temizlik ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra ocakta kullanılacak malzemelere engel olmaması adına hat olabildiğince düzgün çekilmeli, sonradan değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırmalıdır.

2.     Kombi veya doğalgazlı şofben için belirlenen yer, tadilat harici değiştirmeyi gerektirmeyecek en uygun alana yerleştirilmelidir. Mekanlar boşken cihazın sizi ne kadar engelleyebileceği çok belli olmamakta fakat yerleştikten sonra büyük pişmanlıklarla sonuçlanabilmektedir. Tercih edilecek firmanın iç dekorasyona da hakim bir mimarla çalıştığından emin olmanız, bu bağlamda ileri de sorun yaşamanızın önüne geçecektir.

3.     İster iç hat olsun, ister kolon hattı olsun mutlaka döşendikten sonra antipasla boyanmalı ve olası deformasyonun önüne geçilmelidir. Yukarıda bahsettiğimiz hattın düzgünlüğü konusu burada da karşımıza çıkmaktadır. Hattın düzgün olması boyamanın da kolaylığını beraberinde getirecektir.

4.     Müşterilerin gördüğü sadece siyah bir borudur. Fakat o boruların da kalitesi farklılıklar göstermektedir. Sırf biraz daha ucuz olsun diye kaliteden taviz verilmesine asla müsadec edilmemelidir.

5.     Bazı firmalar manuel boru açma makinesi kullanırken, işine sahip çıkan firmalar daha çok otomatik makineler kullanmaktadır. Otomatik makinelerde deformasyon çok daha az olduğu için, ilerleyen zamanlarda kaçak çıkma olasılığı çok daha minimal seviyelere inmekte ve kullanıcının hem mal hem can güvenliğini artırmaktadır. Firma tercihi yaparken bu konuyu dikkate almanız gerekmektedir.

Burada belirttiğimiz veya belirtemediğimiz her türlü sorun ve sorun için bize ulaşıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Konya Doğalgaz Tesisat Döşeme İçin Bizlere Ulaşabilirsiniz.


Bir Profesyonel İle Çalışmak İstermisiniz ?

Alanında uzman personel kadromuz, uzun yıllar sektör tecrübesi ve dahası için...

Hemen Bize Ulaşın.