Petek Temizleme Hizmeti

Petek Temizleme Hizmeti

Petek temizleme

Doğalgazlı evlerin ısınma ihtiyaçlarını karşılayan ürünlerin başında kombi, sonrasında radyatörler gelmektedir. Bu ürünlerin içinde sürekli dolaşan su, zaman içinde kararmakta hatta balçıklaşmaktadır. Peteklerden geçen bu su, ısınmayı güçleştirmekte, kombiyi yormaktadır. Yıl içinde bir kere mutlaka yapılması gereken bu işlem, geciktirildiğinde sadece yakıt anlamında zarara uğratmakla kalmamakta, üstüne cihazın çalışmasını engellediğini için ömrünü kısaltmaktadır.

Petek temizliği ne için gereklidir?

Hareketsiz bir su bile zaman içinde kendi akışkan formunu kaybetmektedir. Radyatörlerin içinden geçen ve sürekli devir daim yapan tesisat suyu ise sadece akışkanlığını kaybetmekle kalmayıp, radyatörlerin dibine çöken tortular yüzünden zift benzeri bir forma ulaşmaktadır.

Kombinin aynı ısı ayarında yandığı halde petek temizliği yapılmış bir tesisatla yapılmamış tesiat arasında ciddi ısı farklılıkları ortaya çıkmaktadır. Yaygın inanışa göre birkaç yılda bir yapılsa yeterli olur denilse de, her yıl düzenli olarak bakım yaptırmak yalnızca faturalarınızda tasarrufa sebep olmakla kalmayıp, ısı anlamında daha fazla verim aldığınız bir mekanda yaşamanıza yardımcı olmaktadır.

Petek temizliği nasıl yapılır?

Petek temizliği yaptırmayı düşünen veya buna şiddetle karşı çıkan kişilerin aklında olumsuz kanılar bulunmaktadır. Doğru bilinen ve gerçekte olan olarak ayırdığımız bu kanılardan bahsedecek olursak;

1.     Doğru bilinen: Petek temizliği işlemi yapılırken evin çok fazla kirleneceği inancı.

Aslında olan: Tesisatın içinden gelen kirli su, doğrudan gidere verilmekte ve olası temizlik probleminin önüne geçilmektedir. Küçük damlaların olma ihtimali her zaman mevcuttur. Fakat ıslak bir bez yardımıyla kolayca temizlenebilmekte ve iz bırakmamaktadır.

2.     Doğru bilinen: Temizleme işleminden sonra fatura yüksek geldiği inancı.

Aslında olan: Kombinin sıcaklık ayarında bir değiştirme yapılmadığı sürece, daha fazla değil çok daha az fatura gelecektir. Çünkü yakılan doğalgaz, peteklere gerçekte vermesi gereken ısıyı verecektir.

3.     Doğru bilinen: Her yıl temizleme işlemi yaptırmak radyatörlerin ömrünü kısaltır.

Aslında olan: Bu inanış “arabanı ne kadar yıkatırsan kaput ve boya hasarı o kadar çok olur arabanın ömrünü kısaltmış olursun” açıklaması kadar asparagastır. Temizleme sadece suyla yapıldığında, ne kombiye ne peteklere herhangi bir zarar vermeyecektir.

4.     Doğru bilinen: Kombi bakımı yaptırmak yeterlidir, petek temizliği olmasa da olur.

Aslında olan: Kombi bakımı elbette her yıl yapılmalıdır fakat radyatör temizliği yapılmadığında ne kadar iyi bir cihaza sahip olursanız olun istenilen verimin alınamayacağıdır.

5.     Doğru bilinen: Kimyasal kullanılarak yapılan temizleme işlemi daha etkilidir.

Aslında olan: Kimyasal kullanımıyla daha eski cihazlarda arızalar meydana gelirken, kimi cihazda hiçbir değişiklik olmamaktadır. Kimyasal katılan temizleme suyu durulanmalı ve ikinci durulamadan sonra tesisat suyu verilmelidir.

6.     Doğru bilinen: Her tesisat temizliği aynıdır, dolayısıyla fiyatı uygun olan tercih edilebilir.

Aslında olan: Kullanılan cihazlar ve ustanın uzmanlığı konusu değişkenlik göstermektedir. Çok ehil bir ustanın elinde sağlıklı bir cihaz olmadığında istenilen verim nasıl alınamazsa, son teknolojiye sahip bir cihazı kullanacak deneyimi olmayan bir elemanın elinde de istenilen verim alınamaz. Bu konu üzerinde hassasiyetle durulmalıdır. Bar basıncının ayarlanabildiği cihazlar, fiyat olarak daha yüksek meblağlara satılmakta, fakat sunduğu hizmet kalitesi olarak çok daha fazla verim sağlamaktadır. Uyguladığı basınç miktarı çok düşük olan bir makineden alınacak verim en fazla içindeki suyu değiştirmek olmaktadır. Fakat basıncı yüksek bir makineyle en diplere yerleşen tortular bile temizlenebilmektedir.

Herkesin her işi yapabildiği bir devirde, sırf daha uygun fiyatlarla hizmet sunduğu için tercih edilmesi hiç akılcı bir davranış olmayacaktır. Hizmet öncesi, sırası ve sonrasında kurumsal bir firma ile çalıştığınızda muhatap bulmanız ve sorunun çözülmesi oldukça kolayken, daha uygun fiyatlarla hizmet verdiği için tercih edeceğiniz kişi veya kurumlarla yaşadığınız sorunu çözemez ve ispat edemezsiniz.


Bir Profesyonel İle Çalışmak İstermisiniz ?

Alanında uzman personel kadromuz, uzun yıllar sektör tecrübesi ve dahası için...

Hemen Bize Ulaşın.